مدیریت و طراحی سایت

امروزه داشتن یک سایت تجاری یا شخصی برای حرفه‌ای‌های عرصه کسب و کار و افرادی که قصد دارند مهارت‌های خود را عرضه کنند یک ضرورت بالقوه است. شاید در ابتدای امر صاحبان کسب‌وکاری که به روش سنتی به تجارت خود مشغول هستند، نیاز به داشتن یک وب‌سایت را حس نکرده و تلاشی برای به روز کردن کسب و کار خود نداشته باشند و شاید اولین سوالی که ذهن آن‌ها را به خود مشغول می‌کند این باشد که چرا داشتن یک وب‌سایت به این اندازه مهم است.اما واقعیت این است که هر فردی که به دنبال خرید محصول و یا دریافت خدمات مشخصی است، در ابتدا جست‌وجوی خود را در اینترنت آغاز می‌کند. سپس با تحقیق بیشتر اقدام به خرید می‌کند.بسیاری از شرکت‌های بزرگ و صاحبان کسب و کار و کارآفرینان از طریق طراحی وب‌سایت حرفه‌ای، مشاغل خود را در سراسر کره زمین توسعه می‌دهند. و چه بسا حرفه هایی که به واسطه اهمیت و کارکرد بالای سایت، تاکیدشان بر فضای مجازی بیشتر فضای حقیقی نیز هست. مانند سایت آمازون  و دیجی کالا و …

مولفه‌های اولیه وب سایت چیست؟

داشتن وب‌سایت نیاز به سه مولفه به صورت همزمان دارد. این سه مولفه عبارتند از خرید هاست، ثبت دامنه و طراحی سایت.

خرید هاست: در ابتدا باید توضیحی در مورد هاست ارائه شود. هاست یا همان Host همانطور که از نامش مشخص است به معنای میزبان است. در واقع کسب و کارها در فضای مجازی بسیار نزدیک به فضای حقیقی‌ هستند. طبیعی‌ست برای راه‌اندازی هر کسب و کاری نیاز به یک فضای فیزیکی باشد و شخصی که قصد دارد محصول یا خدمتی را بفروشد به یک فروشگاه، مغازه و یا دفتر نیازمند است. بر همین اساس، برای داشتن یک جایگاه در اینترنت و ارائه هر نوع خدمتی نیز مانند دنیایی واقعی به یک فضا در محیط اینترنت نیاز است که به آن “هاست یا میزبانی وب” می‌گویند.

این فضا بر روی سرورها و رایانه‌های قدرتمند که در مکان‌های مختلف تعبیه می‌شوند،و همچنین وب‌سایت‌های در دسترس کاربران قرار می‌گیرند. هاست‌ها انواع مختلفی دارند که صاحبان کسب و کار براساس نیاز و بودجه‌ای که دارند می‌توانند یکی از آن‌ها را خریداری کنند.

خرید هاست هزینه زیادی ندارد و باید سالیانه تمدید شود.

ثبت دامنه: هر شرکت و فروشگاه برای شناسایی و قابل تشخیص بودن از دیگران نیاز به نام دارد. وب‌سایت‌ها هم برای این‌که سایت‌ها از یکدیگر قابل تشخیص باشند و مردم بتوانند به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنند، باید اسم و مشخصه‌ای داشته باشند.به این نام سایت‌ها، دامین (Domain) می‌گویند.نام دامین برای هر وب‌سایت منحصر به فرد بوده و کاربران اینترنت با وارد کردن نام دامنه در مرورگرها می‌توانند وارد سایت مورد نظر شوند.

ثبت دامین می‌تواند توسط صاحبان سایت و یا توسط شرکت طراحی سایت صورت پذیرد. دامین نیز مانند هاست سالیانه نیازمند تمدید است و هزینه محدودی را شامل می‌شود.

طراحی سایت: Web Design یا طراحی سایت به مجموعه‌ای از صفحه‌های وب گفته می‌شود که شامل تصاویر و ویدئوها و متون و سایر فایل‌های دیجیتالی است. داده‌ها و اطلاعاتی که در طراحی سایت از آن‌ها استفاده می‌شود از طریق اینترنت بر روی سرورهایی که بر روی دیتا سنتر وجود دارد، قرار می‌گیرند.

UI و UX دو مولفه اصلی در طراحی سایت

برای طراحی  سایت  دو بخش را باید مد نظر قرار داد که به این دو رابط کاربری و تجربه کاربری گویند. ارتباطی که میان این دو وجود دارد این است که این دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند. به بیانی بهتر، یک UI استاندارد و اصولی سبب بهبود UX شده و از این راه باعث رضایت مخاطب نیز می‌شود؛ و بالعکس.

User Experience یا تجربه کاربری :  این حوزه که به طور اختصار به آن UX گفته می‌شود به معنای همان حسی است که کاربر در اولین لحظه استفاده از محصول تجربه می‌کند. خواه این محصول تلفن همراه باشد یا اتومبیل یا…. بنابر این میتوان گفت UX در طراحی سایت بدین معناست که کاربر پس از ورود به سایت حسی مثبت یا منفی را تجربه می‌کند. در طراحی UX یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید مورد توجه قرار گیرد، نظر مخاطبین یا مشتریان است. در یک طراحی تجربه کاربری حرفه‌ای، طراح باید قدرت خواندن ذهن افراد را داشته باشد. در واقع کسی که در این حوزه کار می‌کند، قرار نیست فقط یک کدنویس باشد . او باید با شناخت دقیق کاربر و نیازهای او در مورد موضوع مورد نظر  و همچنین داشتن مهارت لازم در زمینه طراحی، دارا بودن اطلاعات کافی از روانشناسی بازار و دانش سایبری ، سعی در طراحی هر چه بهتر UX قوی برای سایت داشته باشد تا مخاطب در تمام لحظات استفاده از سایت احساس مثبتی را تجربه کند. در  زیر نمونه‌هایی از UX های ارائه شده توسط نارون دیجیتال قابل مشاهده است.

User Interface یا رابط کاربری: به طور اختصار به این حوزه UI گفته می‌شودو همان چیزی است که در نگاه اول از یک سایت یا یک نرم افزار مشاهده می‌کنیم. هدف از طراحی UI، پدید آوردن یک ظاهر مطلوب برای سایت است تا در درجه اول برای کاربر جذاب بوده و بعد از آن بتواند او را به مقصودش برساند. اگر با دقت به جزئیات تصویری و متنی هر صفحه از یک سایت دقت کنید با مفهوم UI بیشتر آشنا می‌شوید. در بیانی کوتاه باید گفت اصلی‌ترین کاربرد UI در سایت آن است که کاربر سایت به طور واضح متوجه چیزی که ما قصد نمایش آن را داریم بشود و هر لحظه بیشتر به حضور در سایت رغبت یابد. علاوه بر این، یک UI حرفه‌ای قادر است مشتریان بالقوه شما را به مشتری‌های وفادار تبدیل کند و سبب ایجاد تعامل قوی بین کاربران و وبسایت شود.  در ادامه نمونه‌هایی از UIهایی که توسط تیم نارون دیجیتال طراحی شده‌اند را می‌بینید.

Screenshot 290
Screenshot 280
Screenshot 292
Screenshot 283


هدف و کاربردهای طراحی سایت کدام‌اند؟

تا چندین سال پیش، هدف از طراحی سایت برای کسب و کارهای مختلف، صرفا تبلیغات و خودنمایی برخی از شرکت‌ها بود! اما این روزها هر کسب و کار حرفه‌ای برای کسب اعتبار بیشتر در بین مخاطبینش، نیاز به یک وب‌سایت دارد. ورود تکنولوژی به زندگی مردم و پیوند تنگاتنگ انسان‌ها با دنیای دیجیتال، این زمینه را فراهم کرده که بتوانیم حتی بدون ورود به بازار سنتی هم درآمد کسب کنیم.

در دنیای وب انواع مختلفی وب‌سایت وجود دارد و تفاوت آن‌ها بسیار است. راه اندازی یک سایت می‌تواند با اهدافی مانند خبررسانی، فروش محصول یا خدمت، وبلاگ های شخصی، تبلیغات و… صورت بگیرد. تصاویری که در زیر نمایش داده شده‌اند نمونه‌هایی از وب‌سایت‌های اطلاع‌رسانی یا فروشگاهی هستند که توسط نارون دیجیتال ارائه شدند.

Screenshot 272
Screenshot 285
Screenshot 277

ضرورت و اهمیت طراحی سایت در کسب و کارها چیست؟

یکی از اصلی‎‌ترین دلایل متقاعد کننده برای داشتن وب‌سایت برای کسب و کار هرچند کوچک، این است که در هیچ جای دیگر جز فضای وب، نمی‌توان در کمترین زمان، تعداد زیادی مشتری بالقوه پیدا کرد! در ادامه دلایل بیشتری از اهمیت طراحی سایت برای کسب و کار نیز بیان می شود:

اعتبار بخشی به کسب و کار، محصولات و خدمات آن: همان‌طور که می‌دانید، امروزه مشتریان و مخاطبین، بیش از پیش برای یافتن خدمات و محصولات موردنظرشان در اینترنت جستجو می‌کنند. در این صورت شما با داشتن یک نمونه سایت اطلاع‌رسانی، شرکتی یا فروشگاهی، اعتبار جدیدی در میان رقبا و مخاطبین به دست می‌آورید.

میسر شدن تعامل و ارتباط بیشتر با مشتریان: با طراحی سایت و گذاشتن نمونه کارها، ویدئوها، تصاویر و مطالب مفید، با مشتریان خود در ارتباط باشید و آن‌ها را از آخرین اخبار کسب و کارتان آگاه کنید. این کار اعتماد بیشتری برای شما کسب کرده و توجه مشتری به شما جلب می‌شود.

عدم محدودیت زمانی و مکانی در دسترسی به اطلاعات: یکی از مهم‌ترین گزینه‌هایی که اهمیت طراحی سایت در کسب‌وکارها را مشخص می‌کند، از بین رفتن محدودیت زمانی برای دسترسی، مشاهده و حتی خرید محصولات است. بنابر این در هر ساعتی از شبانه روز امکان ارتباط با مخاطب فراهم می‌شود. همچنین برای پیشرفت یک کسب و کار، بهتر است که تلاش شودخارج از محدوده جغرافیایی نیز ارتبا طاتی با مخاطبین گرفته شود.

امکان نمایش اطلاعات و نمونه کار های بیشتر: در وب‌سایت، خواه صرفا به منظور اطلاع‌رسانی طراحی شده باشد و خواه برای فروش محصول و خدمت، امکان این فراهم است که به صورت نا محدود تجربیات و نمونه کارها با دیگران به اشتراک گذاشته شود.

برند سازی و نمایش مهارت به مخاطب: واقعیت این است که در جامعه ما داشتن وب سایت از ملزومات کسب و کار حرفه‌ای است. عدم توجه به این مقوله باعث می‌شود که مخاطبین کار را ضعیف بدانند (هرچند شاید بسیار بهتر و با کیفیت‌تر از رقبای حوزه مشابه عمل کند). همچنین یک سایت استاندارد و اصولی می‌تواند اطلاعات خود را به هزاران مخاطب معرفی کند. بدین ترتیب شهرت صاحب کسب و کار را افزایش داده و به مرور آن را به نقطه‌ای برساند که اعتبار تجاری بالایی کسب کند.