ساخت کلیپ و تیزر

داستان‌سرایی یکی از موثرترین روش‌های بازاریابی و جذب مخاطبان به سمت یک کسب و کار است. یکی از ابزارهایی که برای داستان‌سرایی می‌توان از آن استفاده کرد و بازدهی بالایی هم دارد، ساخت یک تیزر یا کلیپ تبلیغاتی است. این اقلام تبلیغاتی نوعی از آگهی هستند که سعی دارند درباره یک برند، محصول یا خدمت، اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار مخاطبان در قالب یک فایل ویدئویی قرار دهند.در واقع فیلم‌هایی کوتاه هستند که امکان انتشار آن‌ها در رسانه‌های مختلف و حتی بسیاری از پیام‌رسان‌ها وجود دارد.

کارکرد کلیپ و تیزر چیست و چه انواعی دارند؟

در یک تیزر یا کلیپ تبلیغاتی سعی می‌شود تا با برانگیختن حس کنجکاوی مخاطبان به آن‌ها سرنخ‌های لازم داده شود تا با انگیزه بیشتری داستان یک محصول یا برند را دنبال کنند.   فایل‌های ویدئویی به واسطه تکنیکی که برای ساخت آن‌ها مورد استفاده قرار  می‌گیرد دسته‌بندی می‌شوند و انواعی دارند. از اصلی‌ترین آن‌ها کلیپ و تیزرهای تبلیغاتی ویدئویی هستند.

کلیپ و تیزر تبلیغاتی ویدئویی چیست؟

این نوع ویدئوها به صورت رئال فیلم‌برداری شده و گاه حضور عوال انسانی در آن‌ها را می‌بینیم. معمولا در این نوع تیزر و کلیپ، فیلم در شرایط عادی تهیه می‌شود و بعد از فیلمبرداری با استفاده از افکت‌های نرم‌افزاری، جلوه‌های بصری ایجاد می‌شود. هدف از این جلوه‌های بصری تاثیرگذاری بیشتر ویدئو بر روی مخاطبان است. البته لازم به ذکر است که ممکن است به واسطه موضوع و یا سلیقه و انتخاب سازنده یا سفارش دهنده ویدئو، حضور انسان در آن‌ها را شاهد نباشیم. در ادامه می‌توانید دو نمونه از ویدئوهای تبلیغاتی نارون مدیا را ببینید که تفاوت آن‌ها در حضور انسان و عدم حضور انسان در تولید آن‌هاست.

تفاوت تیزر و کلیپ، تفاوتی که اغلب دیده نمی‌شود!

نکته قابل توجه دیگر آن است که در بسیاری از موارد به طور اشتباه کلیپ و تیزر در یک دسته و به جای یکدیگر قرار می‌گیرند. حال آن‌که این دو تفاوت‌هایی دارند. تیزر معرفی موجز و جذابی از برند، کسب و کار، محصول، خدمت یا …. است که در قالبی فرمی و موثر ساخته می‌شود. در حالی که در ساخت کلیپ‌های تبلیغاتی معمولا قبل از هر کاری یک سناریو تهیه و در این سناریو مسیر کلی کلیپ و داستان آن بیان می‌شود. اما نکته مشترک این دو در آن است که معمولا در دل روند تیزر و سناریو کلیپ، پیام/پیام‌هایی نهفته است که هدف ویدئو تبلیغاتی هستند و اگر این پیام به درستی به مخاطبان انتقال یابد می‌توان انتظار نتیجه گرفتن از ویدئو را داشت. همچنین اصلاح رنگ و صداگذاری از فعالیت‌های اصلی در روند ساخت هر دو هستند.  در ادامه نمونه‌هایی از کلیپ و تیزر را مشاهده می‌کنید که از تولیدات تیم مدیا در نارون هستند.

اما نوع دیگری از کلیپ نیز وجود دارد که کلیپ‌های محتوایی نام دارند. این کلیپ‌ها عمدتا به صورت گزارشی و پلاتو تهیه می‌شوند و پیچیدگی و سناریو ویژه‌ای ندارند. میتوان از اصلی‌ترین اهداف این کلیپ‌ها را انتقال اطلاعات به شکلی ساده و مشخص دانست. این نوع از کلیپ‌ها به واسطه سادگی و سرعت در انتقال اطلاعات به شیوه‌ای سریع و راحت، در  پیج‌های اینستاگرام  و تبلیغات این شبکه اجتماعی  گسترده از اهمیت به سزایی برخوردارند و کاربرد دارند. در زیر چندین نمونه از کلیپ‌های محتوایی تولید شده توسط نارون مدیا قابل مشاهده است.