طراحی پوستر

پوستر صفحه‌ای است که معمولا در ابعادی بزرگتر از A4 طراحی و چاپ شده و بنابر تعریف تخصصی آن روی سطحی ایستاده نصب می‌شود. در واقع نیاز بشر به انتقال اطلاعات  در سطح وسیع‌تر از دو نفر، شرایط شکل‌گیری این سیستم را ایجاد کرد. بنابر این اصلی‌ترین کاربرد پوسترها در هر نوعی، تبلیغات و اطلاع‌رسانی است. خواه تبلیغ محصول یا خدمت باشد و خواه اطلاع‌رسانی رویداد یا نکات فرهنگی و آموزشی. اصلی‌ترین نکته در طراحی پوستر جذابیت بصری است چرا که بنابر ماهیت و کاربرد آن باید در نگاه اول مخاطب را به سمت خود جذب کند و گاه در کوتاه‌ترین زمان منتقل کننده پیام اصلی و هدف باشد.

انواع پوسترها کدامند؟

امروزه با توجه به گستردگی کسب و کارها و در نتیجه حضور رقبای بسیار  در هر حوزه، طراحی پوستر بیشتر برای سرمایه‌گذاری در کسب و کار، همچنین پیشرفت و بهبود درآمدزایی  استفاده می‌شود. پوسترها انواع مختلفی دارند؛ اما با توجه به نوع طراحی میتوان آن‌ها را به دو دسته کلی تقسیم کرد:

پوستر متنی: متن‌ها در پوسترهای متنی، اصلی‌ترین عنصر در ترکیب‌بندی هستند. انواع لوگوتایپ، خواه ساده و خواه پیچیده، که در کل صفحه و یا با توجه به ترکیب‌بندی در بخشی از آن دیده می‌شوند. البته که از نکات اصلی در کیفیت این نوع از پوسترها، ایده طراحی متن و چیدمان آن در صفحه، و همخوانی نوع دیزاین حروف با هدف و موضوع پوستر است. قابل ذکر است که گاه در پوسترهای متنی از المان‎هایی غیر از کلمات، مانند تصاویر یا المان‌های گرافیکی نیز استفاده می‌شود؛ اما این عناصر در خدمت تقویت ایده محوری که با متن و تایپ شکل گرفته است، قرار می‌گیرند. چند نمونه از پوسترهای متنی طراحی شده در نارون گرافیک را در زیر می‌بینید.

پوستر تصویری: ایده محوری در این نوع از پوسترها حول تصاویر می‌گردد. بدیهی است که منظور از شکل گرفتن ایده محوری حول تصویر این نیست که استفاده از متن در این نوع از پوسترها دیده نمی‌شود. بلکه حضور تصویر ، در سبک‌ها، اندازه‌ها و انواع مختلف، پررنگ‌تر از متن است. پوسترهایی که در ادامه قرار گرفته‌اند نمونه‌هایی از پوستر‌های تصویری هستند که توسط تیم نارون گرافیک ارائه شدند.

Z19
Ketabkhani

کمپین پوستری چیست؟

از دیگر مقوله‌های قابل ذکر در طراحی پوستر کمپین‌های پوستری هستند. در طراحی این کمپین‌ها، مجموعه‌ای پوستر (حداقل 3 پوستر) برای نمایش هدفی خاص طراحی و ارائه می‌شوند. بنابر این اصلی‌ترین ویژگی پوسترهای  کمپین‌های پوستری آن است که همگی در یک راستا و برای بیان حرفی مشترک شکل می‌گیرند. دیگر ویژگی را میتوان اتحاد پوسترها دانست. چرا که با وجود آن که هر پوستر ایده خاص و  طراحی منحصر به خود را دارد، اما در کلیت کار یادآور مجموعه کامل است. این اتحاد با کمک گرفتن از ویژگی‌هایی از جمله استفاده از رنگ‌های یک خانواده، سبک طراحی مشترک، ترکیب‌بندی مشابه و…..حاصل می‌شود. از آنجا که کمپین‌های پوستری کاربردهای بسیاری در فرهنگ‌سازی و انتقال اطلاعات دارند تا حد زیادی مورد استفاده سازمان‌های خصوصی و دولتی هستند. تا امروز بخش گرافیک نارون برای طراحی کمپین‌های پوستری با موضوعات متنوع با مجموعه‌های بسیاری همکاری داشته است  که در زیر نمونه‌هایی از این کمپین‌ها قابل مشاهده هستند.

Banner 06
B01
Banner 07
B05 1
Banner 03
B03
Banner 01
B05

اهمیت و مزیت  کمپین‌های پوستری در تداوم و تکرار یادآوری هدفی مشخص در قالب‌های مختلف است.