عکاسی

عکاسی انواع بسیاری دارد که هر یک در شاخه خود ارزشمند و تاثیرگذار هستند. یکی از شاخه‌های عکاسی، عکاسی تبلیغاتی‌ست. در تعریفی خلاصه باید گفت عکس‌های حاصل از عکاسی تبلیغاتی عکس‌هایی هستند که از محصولات یا خدمات کسب و کار گرفته می‌شوند. این عکس‌ها نه تنها باید بسیار با کیفیت باشند، بلکه باید اصولی را رعایت کنند تا هر چه چشم‌نوازتر در نظر مخاطب ظاهر شوند. بدین ترتیب مخاطبین ضمن توجه به تصویر و تبلیغ مربوط به آن، به خرید محصول یا خدمت نیز ترغیب می‌شوند.

موارد استفاده از عکس‌های تبلیغاتی کدامند؟

عکس‌های تبلیغاتی گاه در تبلیغات فیزیکی چاپی مانند مجله‌ها، کاتالوگ‌ها، بروشورها و … استفاده می‌شوند. ضمن آن‌که در بسیاری از موارد نیز  قابلیت استفاده فراوان در تبلیغات آنلاین، بیلبوردها، تلویزیون و ….را دارند. اما وجه مشترک همه این عکس‌ها و در هر نوعی آن است که در صورت رعایت اصول حرفه‌ای عکاسی و کمک گرفتن از متخصصین در تهیه آن‌ها، به سرعت توجه بیننده را جلب می‌کنند و می‌توانند قوی‌تر از المان‌های دیگر گرافیک عمل کنند.

نکته مهم در عکاسی تبلیغاتی و بهینه‌تر بودن آن برای تبلیغات

عکاسی تبلیغاتی خود انواع گوناگونی دارد که از آن جمله میتوان عکاسی چیدمان یا لایف استایل و عکاسی فروشگاهی را نام برد.  به همین سبب برای آن‌که عکاس تبلیغاتی بتواند قوی‌ترین کارهای خود را برای تبلیغات کسب و کار ارائه دهد، نیاز است ابتدا ذهن او اشراف نسبتا کاملی بر فعالیت‌ها و نوع تبلیغ و موضوع کسب و کار پیدا کند. همچنین بداند که چه سبک عکسی مورد توجه شماست. چرا که گستردگی نوع در عکاسی تبلیغاتی و حتی در یکی از شاخه‌های آن بسیار است. در ادامه تعدادی از عکس‌های ارائه شده توسط نارون مدیا را مشاهده می‌کنید و با دقت در این تصاویر می‌توانید تفاوت‌های آن‌ها را به وضوح ببینید.

 

هنگامی که عکاس درکی نسبت به موارد فوق و موقعیت شغلی سفارش‌دهنده پیدا کرد، آن‌گاه می‌تواند سناریویی قوی برای عکاسی تبلیغاتی ترتیب دهد. سپس بسته به سبک عکاسی  تبلیغاتی و نوع محصول و خدمات و کالاها،  ممکن است عکاسی در فضای بیرون انجام شودو یا شاید نیاز باشد در یک فضای بسته و داخلی تصویربرداری‌ها صورت گیرد. تفاوت این دو، که متناسب با نیازهای پروژه انتخاب می‌شوند، در تصاویر زیر بارز است.

 

همچنین ممکن است عکاسی از  محصولات و خدمات بدون حضور مدل‌های انسانی انجام شود. همانطور که گاهی نیاز است که یک مدل انسانی در تصویر حضور داشته باشد تا ذهن مخاطب را بیشتر درگیر خود کند. مانند تفاوت‌هایی که در تصاویر زیر می‌بینید.

 

در کلامی خلاصه‌تر باید گفت اگر سبک عکاسی متناسب با نوع فعالیت خود را انتخاب کرده و کار عکس‌برداری تبلیغاتی را به یک عکاس متخصص در این حوزه بسپارید، تجربه یک عکاسی تبلیغاتی قوی و به تبع آن یک تبلیغات قدرتمند برای شما رقم می خورد. بدین ترتیب احتمالا با جذب مخاطب بالایی هم رو به رو می‌شوید.