بسته بندی

در تعریف بسته ‌بندی آمده كه بسته‌‌بندی به معنای ” ظرف محافظ یا سیستمی كه سلامت  كالای مظروف را در فاصله تولید تا مصرف حفظ كند و آن را از ضربات، صدمات، لرزش، فشار و ارتعاش، مصون نگه دارد» است.

اصلی ترین هدف و کارکرد بسته بندی چیست؟

در ابتدا باید گفت از اصلی‌ترین اهداف بسته‌بندی محصول ایجاد تضمینی برای مصرف‌کننده نهایی است تا در شرایطی سالم محصول را تحویل بگیرد.

از سوی دیگر بسته‌بندی به مثابه یك فرهنگ بومی، یا ملی و اقلیمی سیستمی است كه از سویی موجبات ایجاد ارتباط بین تولید كننده و توزیع كننده را فراهم می‌آورد و از سوی دیگر بین آن دو و مصرف كننده ارتباط منظم و قابل اطمینانی برقرار می‌كند. بنابراین بسته‌بندی به عنوان یک سیستم هماهنگ و عملیات تجاری پیچیده، پویا، علمی و هنری توصیف می‌شود که در بازاریابی فروش و تبلیغات بسیار موثر است و برای هر سازمان به منزله یک شناسنامه جهت معرفی محصول است. همانطور که در نمونه‌های پیش رو می‌بینید میتوان تفاوت‌های شخصیت برندها و در نتیجه بسته‌بندی‌های طراحی شده توسط نارون گرافیک را در هر یک از بسته‌ها دید.

6 5
4 9
14 5
10 8

داشتن بسته‌بندی حرفه‌ای برای محصولات چه اهمیتی دارد؟

به بیانی میتوان بیشترین اهمیت بسته‌بندی را برندسازی و ایجاد هویت برای محصول دانست. در واقع مصرف‌کننده به همان اندازه که محصول را خریداری می‌کند، برند آن را نیز می‌خرد. بسته‌بندی درست و اصولی با طراحی مناسب نقش عمده‌ای در جداسازی برندها و نام ونشانی کالا دارد. در واقع می‌توان گفت بسته‌بندی به عنوان یک فروشنده خاموش قلـمداد مـی‌شود، زیرا کالاها مستـقیما خـود را به خریدار نـشان نمی‌دهنـد و این پوشـش آن‌هـاست که به اشـکال مختلف و جملاتی کوتاه، معرف جنس داخل آن‌ها می‌باشد و اطلاعات لازم را به مخاطب ارائه می‌دهد.

به بیانی دیگر تصمیم‌گیری حین خرید تنها چند دقیقه، اگر نگوییم چند لحظه، زمان می‌برد.  بنابر این بسته‌بندی شما باید ­ به اندازه‌ای قوی باشد که در لحظه توجه خریداران را به خود جلب کند و آن‌ها را قانع کند که محصول شما به لحاظ بصری از سایر رقبایتان برتر است ، پس نیاز است بسته‌بندی شما در این حد خوب و متمایز باشد.

 

به چه بسته ‌ای میتوان لقب بسته‌بندی خوب را داد؟

برخی از اصلی‌ترین نکات قابل توجه در معرفی یک بسته‌بندی به عنوان بسته‌بندی موفق عبارتند از تاثیر مثبت آن در مواردی چون: فروش محصول، تمایز محصول نسبت به محصولات مشابه و تولیدی رقبا، سهم بازار برای محصول، برقراری ارتباط با مشتری و همچنین تاثیرگذاری و ماندگاری برند در ذهن مشتری. البته به همان میزان که بسته‌بندی موفق تاثیر به سزایی در موارد فوق دارد، عدم رعایت اصول حرفه‌ای در بسته‌بندی می‌تواند ضرر قابل توجهی بر سلامت و فروش محصول داشته باشد.