لوگو

طراحی لوگوی منحصر به فرد برای  سازمان را میتوان یکی از تاثیرگذارترین راه‌های ثبت تصویر برند در ذهن مخاطب دانست. شاید بپرسید زمانی که هر سازمان نام بخصوص برای خود انتخاب کرده است، چه نیازی به لوگو دارد؟ در پاسخ این سوال باید گفت لوگو، به وسیله نمادها، رنگ‌ها، فرم و …. تصویری از شخصیتی که مد نظر صاحب کسب و کار است را در ذهن کاربر حک می‌کند. چرا که طبق یافته‌های علمی به خاطر سپردن تصویر برای افراد بسیار ساده‌تر از متن و نام است. چنانچه اگر کمی دقت کنید با توضیح در مورد یک برند معروف و با لوگوی مناسب، اولین چیزی که در ذهن تداعی می‌شود لوگو  آن است.

انواع لوگو چیست؟

لوگو با توجه به نیاز برند به سه صورت قابل طراحی است:

لوگو تصویری (آرم): در طراحی این نوع از لوگو، نمادها و المان‌های تصویری نقش اصلی را دارند. در حقیقت طراح با استفاده از مفاهیم انتزاعی، اشکال نسبتا ساده، ترسیمات هندسی یا غیر هندسی و … و البته با کمک خلاقیت خود وعلم و اصول دیزاین، سعی در برقراری ارتباط درست بین مخاطب و سازمان دارد. شاید بتوان گفت اصلی‌ترین مزیت لوگو تصویری نسبت به لوگوتایپ  آن است که فهم تصویر محدود به منطقه جغرافیایی یا زبان خاصی نیست و گستره وسیع‌تری از مخاطبین را شامل می‌شود. در زیر برخی از نمونه‌های لوگو تصویری طراحی شده در نارون گرافیک قابل مشاهده است.

3
6
4

لوگوتایپ (نشانه): لوگوتایپ نوعی از لوگو است که با استفاده از نوشتار تولید می‌شود. درواقع نشانه می‌تواند پیچیده ویا ساده طراحی شود؛ اما در هر صورت نام برند، شخص و یا سازمان به صورت مفهمومی و با استفاده از تایپوگرافی طراحی خواهد شد. لوگوهای زیر بخشی از لوگوهای طراحی شده توسط تیم نارون گرافیک هستند که در این نوع طراحی شده‌اند.

2 1
11 1
1

لوگو ترکیبی: لوگو ترکیبی تلفیقی از دو مدل لوگو نوشتاری و لوگو تصویری است. در واقع در این نوع از لوگو، تصویری به عنوان نماد برند و نوشتاری منحصر به فرد و اختصاصی برای نام برند، طراحی می‌شود. نکته اصلی در طراحی این لوگو وجود هارمونی و هماهنگی میان لوگوتایپ و لوگوتصویری است. همچنین مزیت آن امکان مانور دادن روی طرح و ایجاد طرحی خلاقانه و منحصر به فرد است. چرا که از دو رکن در طراحی (نشانه تصویری + نشانه متنی)استفاده خواهد شد. در زیر چند مورد از نمونه لوگوهای ترکیبی نارون گرافیک را میتوان دید.

i
p
e