تولید محتوا و مدیریت صفحه اینستاگرام

بدون شک اینستاگرام امروزه یکی از پرکاربردترین و پرترافیک‌ترین شبکه‌های مجازی به حساب می‌آید. روزانه کاربران زیادی وارد این شبکه مجازی می‌شوند. بنابراین برای بسیاری از برندهای تجاری و کسب وکارها به یک قطب تبلیغات و فروش تبدیل شده است. در حقیقت باید گفت که اینستاگرام بالغ بر  500 میلیون کاربر فعال دارد. همین عدد به تنهایی نشان‌دهنده آن است که چه میزان مشتری بالقوه و مخاطبینی که آمادگی دریافت اطلاعات شما در اینستاگرام را داشته باشند در این فضای مجازی حضور دارند.  به طوری که طبق تحقیقات 90 درصد از مشتریان اکثر کسب و کار ها در فضای مجازی هستند و تنها حدود 10 درصد به صورت حضوری احتمال همکاری با شما را دارند.

علاوه بر این اگر گریزی به زندگی و عادات خودمان داشته باشیم، می‌بینیم که ما نیز وقتی احساس نیاز به کالایی را داریم ابتدا آن را در فضای مجازی بررسی می‌کنیم و در بسیاری از مواقع در صورت یافتن صفحه‌ای معتبر برای ارائه دادن خدمت یا محصول مورد نظرمان به مراجعه حضوری نمی‌رسیم.

چرا اینستاگرام؟

قابلیت‌های اینستاگرام بسیار زیادند. امکان انتشار عکس و استوری، محتوا نویسی، ایجاد آلبوم عکس و ویدئو،  قابلیت همراه کردن مخاطب در لحظه‌های مختلف و به شیوه‌های گوناگون و… همه از قابلیت‌هایی هستند که باعث ایجاد فرصت برای کسب و کار شده‌اند. همچنین آنکه مخاطبین شما در اینستاگرام صرفا به ایران محدود نمی‌شوند و شما می‌توانید فارغ از زمان و مکان با مخاطبین خود ارتباط گرفته و محصول یا خدمت خود را به آنان معرفی کرده یا اطلاعاتتان را منتقل کنید. همچنین امکان تبلیغ صفحه کسب‌وکار در خود فضای اینستاگرام به شیوه‌های گوناگون، از قابلیت‌هایی است که نباید آن را نادیده گرفت.

علاوه بر موارد ذکر شده، برای اطمینان بیشتر از اهمیت اینستاگرام در رونق کسب‌وکار، دلایلی در ادامه ذکر شده است که ضرورت حضور این تبلیغات را دقیق‌تر نشان می‌دهند:

محتوای بصری برای بازاریابی ضروری است

حبه ای پویا scaled
آوند

بنابر داده‌های علمی، آمار بالایی از مخاطبین با عکس و فیلم ارتباط بهتری نسبت به متن برقرار می‌کنند. به همین دلیل اینستاگرام با توجه به ساختار تصویر محور خود یک پلتفرم عالی برای درگیر کردن مخاطبین کسب و کار است. در تصاویر زیر، بخشی از تولید محتوا تصویری برای پیچ‌های تحت مدیریت تیم دیجیتال نارون را می‌بینید.

فرصتی عالی برای ارتباط گسترده با جامعه فراهم می‌کند.

 اینستاگرام پلت فرمی است که بیشترین مشارکت مردم در میان شبکه‌های اجتماعی را دارد. در واقع تعامل افراد با یک نام تجاری در این شبکه بسیار است. البته که صحیح بودن شکل تعامل با کاربر  نیز اهمیت به سزایی در این بازاریابی دارد و می‌تواند مخاطب را به یک خریدار واقعی و مشتری وفادار تبدیل کند.

راهی مناسب برای بررسی رقباست

اینستاگرام این فرصت را فراهم می‌کند که بتوانید پیگیر رقبای خود باشید، بررسی کنید  که چگونه با مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کنند و نحوه تبلیغاتشان چگونه است. همچنین برای ایجاد تعامل و محتوا نیز رقبا می‌توانند دید مناسبی به شما بدهند. بدین منظور باید با نگاهی تیز بین بررسی کنید که استراتژی بازاریابی آنان در اینستاگرام به چه صورت است.

از بازخوردهای مخاطبین خود بهترین بهره را برای پیشبرد اهدافتان ببرید.

از مزایای اینستاگرام آن است که شما بدون واسطه می‌توانید با خیل عظیمی از مخاطبین در ارتباط باشید. در این بین، نه تنها مردم که حتی رقبایتان همواره در مورد شما و کسب و کارتان صحبت می‌کنند و نظر می‌دهند . هوشمندی در آن است که این نظرات را، چه خوب و چه بد، به فال نیک بگیرید و استفاده طلایی از این بازخورد ها داشته باشید.

از علاقه مردم به داستان‌سرایی و قصه‌گویی به درستی استفاده کنید.

ما با افسانه رشد می‌کنیم، داستان‌ها را دوست داریم و گاه در آن‌ها غرق می‌شویم. از منظر تجاری، گفتن یک داستان جالب یک راه عالی برای ایجاد ارتباط عاطفی با مخاطبان است و اینستاگرام مرکز داستان‌های روزانه است. در ادامه تعدادی از تولیدات داستانی برای صفحه‌های تحت مدیریت نارون دیجیتال را مشاهده کنید.

بیسکویت 1
بیسکویت 4
بیسکویت 5
بیسکویت 7
بیسکویت 8
بیسکویت 10
بیسکویت 11
بیسکویت 12

افزایش روزانه آگاهی مخاطب از برند و به روز بودن اطلاعات او نسبت به تغییرات کسب و کار را آسان‌تر می‌کند.

ایده استوری و نشان دادن محتوای بصری در مدت زمان کوتاه ابتدا در اسنپ چت اجرا شد. اما اینستاگرام با استوری توانست از این امکان بهترین استفاده را کند. در حال حاضر روزانه نیم میلیارد نفر در حال تماشای استوری‌اند. بر همین اساس، در هر استراتژی تبلیغاتی باید این ابزار را جدی گرفت. استوری می‌تواند مثل یک تله عمل کند. به همین دلیل استفاده از استوری در تبلیغات و به خصوص در افزایش آگاهی از برند کاربرد بیشتر و پر بازده‌تری دارد.

برای داشتن تبلیغاتی موثر در اینستاگرام به چه نکاتی باید توجه داشت؟

با توجه به تعدد کاربران در اینستاگرام و حضور رقبای کسب و کار در این شبکه اجتماعی، در کل اصلی‌ترین ویژگی که باید مد نظر قرار گیرد جذابیت تبلیغات منتشر شده در این فضاست. به خصوص چون پایه و اساس این پلت فرم تصویر است پس سعی کنید از تصاویر  تبلیغاتی با کیفیت و دارای طراحی اختصاصی منحصر به فرد استفاده کنید. به یاد داشته باشید که صرفه‌جویی بی‌مورد و بیش از اندازه در این امر و یا کمک گرفتن از نیروهای غیر متخصص، ضمن آنکه ارزشی بر برند شما اضافه نمی‌کند از ارزش آن کاسته و حتی برای شما ضد تبلیغ است.

علاوه بر اهمیت داشتن جذابیت محتوا و ارائه، مواردی چون هشتگ‌گذاری صحیح، استفاده از لینک‌های هدایت کننده، انتشار اطلاعات در زمان‌های مناسب و پر بازدید و …نیز در اثرگذاری تبلیغات در اینستاگرام موثرند. با رعایت این اصول میتوان در مدت زمانی کوتاه افزایش مخاطبین صفحه کسب و کار و گسترش آن را به وضوح دید. در ادامه تعدادی از گزارش‌های آماری رشد پیج‌های اینستاگرام مدیریت شده توسط نارون دیجیتال را ملاحضه می‌کنید.

صاپتیک نارون copy
پالوسانتو نارون
اوندنارون copy

کلیه موارد ذکر شده را میتوان در 3 دسته تدوین استراتژی و سناریو، تولید محتوا و مدیریت صفحه دسته‌بندی کرد. این موارد با توجه به الگوریتم اینستاگرام مشخص شده و پیش روی اصولی در این فضای مجازی نیازمند آشنایی با علم آن است. در ادامه نگاهی دقیق‌تر بر 3 دسته‌ای که مختصرا توضیح داده شد، داریم:

تولید محتوا:

تولید محتوا می‌تواند متنی، تصویری یا صوتی باشد. شاید توضیح دقیق تولید محتوا کمی دشوار باشد؛ چون با مفاهیمی مثل استراتژی محتوا یا تبلیغات بومی اشتباه گرفته می‌شود. در کلامی کوتاه باید گفت تولید محتوای تبلیغات فرایند تولیدی است با هدف تبلیغ یک محتوا از طریق کانال‌های توزیع. انجام حرفه‌ای این عمل مزایای بسیاری دارد. از جمله آن که با تولید محتوایی قوی و جذاب، جذب کردن نگاه مخاطب اتفاق می افتد و نیاز به تلاش و هزینه برای تبلیغات محدودتر می‌شود.همچنین تولید محتوا و برنامه‌ریزی برای آن این امکان را به صاحب محتوا می‌دهد که روی موضوعی متمرکز باشد، عبارتی را تعریف کند و از جهات مختلف و با شیوه‌های گوناگون مشتریان احتمالی را جذب کرده و در ذهن آنان بماند. در زیر تعدادی از محتواهای تولید شده به منظور انتشار در شبکه اجتماعی اینستاگرام را می‌بینید. این محتوا در تیم مدیا نارون شکل گرفته‌اند.

7 پویش
scaled
scaled

تدوین استراتژی و سناریو:

چنانچه می‌دانید طی چند سال اخیر ،حضور مخاطبین در شبکه‌های مجازی به خصوص اینستاگرام، افزایش چشم‌گیری داشته است. این امر باعث شده رقابت بین کسب و کارهای حاضر در این فضای مجازی نیز پررنگ‌تر شود. بنابر این به منظور آنکه معرفی خدمات و محصولات به درستی در صفحه کسب و کار شکل بگیرد و بتواند مخاطبان زیادی جذب کند، قبل از هر چیز نیاز به تعیین استراتژی مسیر دارد. البته که یک استراتژی کارآمد باید با شناخت کافی و صحیح از رقبا و فضا شکل بگیرد. این خدمت در نارون مدیا شامل بخش‌های گوناگونی است که از آن جمله میتوان به تحقیق و بررسی فعالیت رقبا در اینستاگرام، شناسایی صفحات مناسب جهت تبادل، مخاطب سنجی و تعریف پرسونای مخاطب هدف، تدوین تقویم محتوایی و هدف‌گذاری و تحلیل مستمر وضعیت صفحه اشاره کرد.

همچنین در موقعی ممکن است ایده‌پردازی و اجرای مسابقه و جشنواره فروش به معرفی بهتر خدمات کمک کند که در این شرایط نیز باید در بخش استراتژی و سناریو به مشخص کردن چگونگی آن پرداخت.

مدیریت صفحه:

اینستاگرام الگوریتم‌های ویژه‌ای دارد و برنامه نوشته شده برای آن به گونه‌ای است که تا حدی نسبت به رفتار مخاطب هوشمند باشد. شاید یکی از نقاط قوت این شبکه اجتماعی نسبت به دیگر شبکه‌ها نیز همین باشد که باعث جذب مخاطبین به سمت آن شده است. بنابر این فعالیت و حضور در این شبکه نیازمند آگاهی از ویژگی‌های آن و داشتن علمش است.

در کلامی خلاصه‌تر باید گفت یک استراتژی قوی و محتوای جذاب برای رسیدن درست به دست مخاطب نیاز به مدیریت دارد. زمان بارگذاری پست‌ها و استوری‌ها، منظم بودن این بارگذاری، تعامل با مخاطبین در پیج و همچنین تعامل با سایر پیج‌های همکار، پاسخ‌گویی صحیح به کامنت‌ها و دایرکت‌ها و…همگی در پیش‌برد اهداف صفحه کسب و کار  وجذب نگاه مخاطب به محتوا موثر هستند.