اینفوموشن

یکی از راه‌های انتقال اطلاعات با زبان تصویر، اینفوموشن است که از ترکیب اینفوگرافیک و موشن‌گرافیک ساخته می‌شود. در واقع به حرکت در آوردن اینفوگرافیک را اینفوموشن می‌گویند.

مهمترین ویژگی این قالب‌های گرافیکی تصویری آن است که داده‌ها یا مسائل پیچیده را به قابل فهم‌ترین شکل ممکن بیان می‌کند تا بتواند تعامل خوبی با مخاطب داشته و اطلاعاتی که لازم است را مستقیما منتقل کند. اصلی‌ترین هدف اینفوموشن‌ها اشتراک‌گذاری اطلاعات است که گاه علاوه بر افکت‌های تصویری، صداگذاری و نریشن هم دارند.  نمونه‌های زیر تعدادی از اینفوموشن‌های تولید شده توسط تیم نارون مدیا را نمایش می‌دهند.

روند ساخت اینفوموشن چیست؟

ساخت اینفوموشن نیز همانند انواع دیگر طراحی‌های دیجیتال نیازمند طی مسیر مشخصی است. ظرافت و دقت جزو مواردی است که در ساخت اینفوموشن اهمیت بسیار بالایی دارد و رعایت آن‌ها می‌تواند به کیفیت بیشتر محصول نهایی شما کمک کند.

همانطور که از نام اینفوموشن پیداست، داده‌نگاری‌ها نقش اساسی در شکل‌گیری آن دارند. پس در ابتدا داده‌های متنی در قالبی گرافیکی وارد و طراحی می‌شوند تا آماده متحرک شدن و تبدیل به اینفوموشن شوند. همچنین انتخاب الگویی برای اینفوموشن که متناسب با محتوا و مقدار داده باشد از موارد اثرگذار بر کیفیت آن است. در ادامه می‌توانید روند کلی شکل‌گیری یک اینفوموشن را ببینید.

 

علاوه بر این‌ها، موارد دیگری نیز هستند که در ساخت اینفوموشن باید مورد توجه قرار گیرند. از جمله این موارد عبارتند از: تلاش برای هر چه نزدیک‌تر کردن الگوی اینفوموشن به الگویی پیوسته و سناریو دار، داشتن اطلاعات کافی در رابطه با محتوای اینفوموشن و اشراف داشتن بر موضوع آن، توجه به لحن برند و دوری از تکلف، نزدیک شدن به زبان مخاطب هدف  و…..

اینفوموشن‌ها چه کاربردی دارند؟

اینفوموشن‌ها به واسطه حجم زیادی از اطلاعات که منتقل می‌کنند، کاربردهای ویژه‌ای دارند. مهمترین این کاربردها، ساخت تیزر برای انتشار در رسانه‌های مختلف است. در توضیحی مختصر باید گفت امروزه تیزرها بسیار مهم هستند و یکی از انواع تیزر (به جز تیزر ویدئو که در سبک رئال ساخته می‌شود) تیزر موشن‌ است. چنانچه در بخش موشن‌گرافیک نیز گفته شد، موشن‌گرافیک‌ها بین عموم مردم برای انتقال اطلاعات متنی جذابیت ویژه‌ای به متن بخشیده و مخاطب را ترغیب به دریافت اطلاعات می‌کنند. پس اینفوموشن‌ها برای انتشار اطلاعات یا فرهنگ‌سازی یا…. در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های عمومی بسیار مفید و موثرند. ضمن آن‌که در تشکیل محتوای بصری سایت‌ها نیز نقش به سزایی دارند.

موشن‌تایپ و موارد استفاده از آن

لازم به ذکر است که در اینفوموشن‌ها گاه داده در حدی زیاد است (مانند مقاله‌گراف که در بخش داده‌نگاری نارون گرافیک توضیح داده شد) که برای انتقال آن طبعا زمان بیشتری مورد نیاز است و ویدئو طولانی‌تر می‌شود. با توجه به نمونه‌های نمایش داده شده در زیر، تفاوت مقدار محتوا و زمان اینفوموشن‌ها را بهتر درک کنید.

گاه نیز داده مورد نظر در حد عنوان فیلم یا سایر عناوین مشابه است.قطعا با کمی یادآوری می‌توانید عناوین مختلفی که پیش از شروع هر فیلم نمایش داده می‌شوند را به خاطر بیاورید. این موشن‌تایپ‌ها باعث می‌شوند که بیننده با دقت بیشتری اطلاعات مربوط به فیلم را دنبال کند و توجه او به فیلم جلب شود. موشن‌تایپ‌های ارائه شده در ادامه، توسط نارون مدیا طراحی و تولید شده‌اند.