کپی رایتینگ

 

شعار تبلیغاتی معروف اپل یعنی “متفاوت فکر کن” را همه شنیده‌ایم. این متن تبلیغاتی به قدری قوی و تأثیرگذار نوشته‌شده است که خریدار به محض تهیۀ محصول، احساس می‌کند بخشی از نسلی شده است که به متفاوت اندیشیدن و متفاوت زیستن باور دارد. بنابر تعاریف موجود در صنعت تبلیغات باید این شعار را یک کپی رایتینگ بدانیم.

بسیاری در نگاه اول copywriting را مفهومی مرتبط با copyright می‌دانند اما این دو هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند. کپی رایتینگ هنر و دانش تولید محتوا برای المان‌های تبلیغاتی کسب و کار است. نوشتن متن بروشور، بیلبورد، کارت‌ها و هدیه‌های تبیلغاتی و …در مواردی در این حوزه معنا پیدا می‌کنند.

در واقع هر تبلیغی هدف خاص خودش را دنبال می‌کند و کپی رایتینگ از اساسی‌ترین عناصر هر نوع بازاریابی برای یک برند است. در کپی رایتینگ سعی می‌شود با اید‌‌پردازی، بهترین شیوه انتقال پیام به مخاطب برای دستیابی به هدف پیدا شود. بنابراین برای ایجاد احساس مورد نیاز در مشتری، شناخت مخاطب هدف (Targeted Audience)، محصول و مکانیزم ارتباطی اهمیت دارد. کپی رایتینگ به معنای استفاده از کلمات برای جذب مخاطبین و فروش بیشتر است. در واقع کپی رایتینگ کار یک فروشنده را در قالب کلمات انجام می‌دهد.  این مفهوم به خصوص در دنیای مجازی بسیار کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه نمونه‌هایی از کپی رایتینگ در تولید محتوای تولید شده توسط نارون دیجیتال را مشاهده می‌کنید.

 

البته در استفاده از کپی رایتینگ باید اصولی  را رعایت کرد و علی‌رغم سادگی که در ابتدا به نظر می‌رسد، پیچیدگی‌هایی دارد. در زیر تعدادی از این ویژگی‌ها معرفی شده‌اند:

شناخت مخاطب:

برای استفاده درست از کپی رایتینگ باید بدانید تبلیغ قرار است روی چه کسی تاثیر بگذارد.  مخاطبتان در چه سنی و چه جنسیتی است و علایق، نگرانی‌ها، ترجیحات، نیازها و اهداف او چیست؟ با توجه به این موارد و پس از شناخت کافی از مخاطب شما می‌توانید برای کپی رایتینگ خود هدف‌گذاری کنید. بدین معنی که می‌خواهید مخاطبتان با دیدن تبلیغ و خواندن متن، چه احساسی و چه فکری داشته باشد و چگونه اقدام کند.

ساده‌نویسی و توجه به زبان مخاطب:

دیوید اگیلوی می‌گوید: “اگر قرار است مردم را مشتاق به خرید چیزی یا انجام کاری کنید باید زبانشان را بدانید؛ زبانی که هر روز از آن استفاده و با آن فکر می‌کنند”

از اصلی‌ترین نکات کپی رایتینگ موفق ساده و ملموس بودن آن و متناسب بودنش با زبان مخاطب است. این کار به معنی از بین بردن خلاقیت و شور متن نیست؛ به معنای شفافیت داشتن در بیان و احترام به مخاطبان است و به شما این امکان را می‌دهد که مطمئن شوید مخاطبتان منظور متن را به درستی متوجه شده است.

شناخت محصول و مزایای آن:

شناخت درست محصول یا خدمت یا در واقع هدف و سوژه متن، عاملی مهم در  رسیدن کپی رایتینگ به اهداف خود است. اگر بدانید محصول چیست، چه مزایایی دارد و چطور به مخاطب کمک می‌کند می‌توانید از کپی رایتینگ به بهترین شکل استفاده کر ده و مزایا را بفروشید. در نمونه‌های  زیر می‌توانید این مورد را به درستی دریافت کنید.

کپی رایتر کیست؟

کپی رایتر همزمان باید بر مهارت نویسندگی، علم فروش و بازاریابی، مهارت‌های ارتباطی و روش تحقیق مسلط باشد تا بتواند تلفیقی درست از این دو ارائه دهد. در بهترین حالت کپی رایتر و طراح به صورت تیمی و مشترکا روی تولید محتوای خلاقانه/ترغیب کننده کار می‌کنند.